Analiza przez: Krzysztof Przybylak, asystent inwestycyjny w Inovo Venture Partners
Słowo wstępne autorstwa: Tomasz Świeboda, współzałożyciel i partner w Inovo Venture Partners
Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2022 r.
Dwa lata temu opublikowaliśmy mapę polskiego ekosystemu finansowania (można ją znaleźć tutaj). Od tego czasu wiele się na rynku zmieniło:
- W 2021 roku pobiliśmy rekord! Polskie i międzynarodowe VC wzięły udział w 424 rundach, w wyniku których uzyskano łącznie 793M EUR (3,6B PLN) finansowania (wzrost o 70% rok do roku!) → szczegóły tutaj.
- Gdyby tego było mało, Q1’22 był rekordowym kwartałem – w polskie startupy zainwestowano 250,7M EUR (1,16B PLN), prawie tyle, ile w całym 2019 roku → szczegóły tutaj.
- Około 100 nowych międzynarodowych VC zaczęło inwestować w Polsce → szczegóły poniżej.
Widząc te liczby i pamiętając, że mamy do czynienia z niepewnymi czasami, postanowiliśmy zaktualizować naszą mapę, mając nadzieję, że po raz kolejny pomożemy startupom wszystkich branż i wielkości uzyskać jak najwięcej korzyści z pozyskiwania funduszy.
- 66 aktywnych lokalnych VC
(“aktywne” – co oznacza, że dokonały inwestycji w 2020 roku i później → 01/2020-06/2022) - 128 zagranicznych VC które ostatnio zainwestowały w polską firmę
(“niedawno” – czyli w wyżej wymienionych ramach czasowych) - i co najmniej 9 CVC
Liczba aktywnych inwestorów wzrosła prawie dwukrotnie.
Ten skok był zauważalny głównie wśród międzynarodowych VC → do listy dołączyło 97 nowych inwestorów zagranicznych.
Kilka przykładów rund pozyskanych przez polskie startupy ze światowymi tier-1 VC to:
- Uncapped partnerem Lakestar, GFC, White Star Capital
- Ramp otrzymał wsparcie od Balderton Capital, NFX, Seedcamp
- VueStorefront otrzymał wsparcie od Earlybird i Creandum
- Spacelift uzyskał finansowanie od Blossom Capital i Insight Partners
- Z kolei Zowie pozyskało fundusze od 10x Founders, Gradient Ventures i Tiger Global.
Większość znalezionych przez nas VC koncentruje się na poziomie Pre-Seed / Seed, co ilustruje poniższa mapa.
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) zainwestował dotychczas w 5 VC w Polsce (nie zmieniło się to od naszej ostatniej mapy finansowania) – cieszymy się, że jesteśmy w tej elitarnej grupie VC.
Tutaj📗 można znaleźć arkusz kalkulacyjny google z pełna lista funduszy💸
Mogą Państwo zauważyć, że niektóre nazwy zostały w rzeczywistości wykluczone z listy. To dlatego, że chcemy przedstawić tylko najbardziej istotne dane, a VC, który zainwestował w Polsce 6 lub 7 lat temu, nie do końca spełnia te kryteria. Dlatego A16Z, Bessemer, Index Ventures i 22 innych VC i CVC nie ma już na naszej mapie.
Dobry BA, tak jak dobry VC, powinien wnieść do stołu trzy ważne atuty: 1) wiedzę i doświadczenie, 2) sieć, 3) pieniądze.
Jest wiele Aniołów do wyboru, ale te 52 zdecydowanie spełniają wyżej wymienione warunki. Znamy ich wszystkich osobiście i z większością z nich współpracowaliśmy.
Znajdą tu Państwo listę 52 najlepszych Aniołów Biznesu👼. warto wiedzieć tutaj📗 (2. zakładka arkusza kalkulacyjnego).
Dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przedsiębiorczością, przydatne może być sprawdzenie programów akceleracyjnych. Oprócz znanych na całym świecie akceleratorów, takich jak YCombinator czy Techstars, istnieje wiele lokalnych opcji, którym warto się przyjrzeć.
Tutaj📗 jest lista 34 akceleratorów🚀, które powinni Państwo rozważyć (3 zakładka arkusza kalkulacyjnego).
Gdy myśli się o budowaniu przedsięwzięć, nazwą, która natychmiast się nasuwa, jest Rocket Internet. Jak dotąd żadna inna firma nie dorównała sukcesowi braci Samwer, ale jest wiele ciekawych projektów, którym warto się przyjrzeć. Na przykład Vue Storefront, startup, który pozyskał ∼19 milionów dolarów finansowania VC, wywodzi się z Divante. Dlatego w tym roku postanowiliśmy umieścić te “fabryki startupów” na naszej mapie.
Tutaj📗 jest lista 8 budowniczych przedsięwzięć 🚀 które powinni Państwo rozważyć (4 zakładka arkusza kalkulacyjnego).
Kolejną nową kategorią na liście są programy dopasowujące. Są to miejsca, do których można się zgłosić, jeżeli chce się znaleźć współzałożyciela lub doprecyzować swój pomysł na biznes. Polscy założyciele współpracowali z dwoma takimi projektami. Na razie lista jest krótka, ale zapewne będzie się powiększać. Proszę dać nam znać, czy słyszeli Państwo o innych dobrych programach dla początkujących założycieli!
Tutaj📗 jest lista 3 pasujące programy 🚀, które powinni Państwo rozważyć (5 zakładka arkusza kalkulacyjnego).
Inovo Venture Partners jest firmą VC pierwszego wyboru dla ambitnych założycieli z Polski i regionu CEE. Wspieramy startupy na wczesnym etapie rozwoju i po trakcji, przeznaczając na nie do 3 milionów euro. Pomagamy im budować globalne marki, jednocześnie napędzając wzrost lokalnego ekosystemu startupów. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy blisko najlepszych założycieli, którzy myślą na wielką skalę. Jesteśmy inwestorami w: Booksy, Infermedica, Spacelift, Tidio, AI Clearing, Zowie, Jutro Medical, Intiaro, Packhelp, Preply, Eyerim, Allset, SunRoof, Archbee, AhoyConnect i uPacjenta. Nasz drugi fundusz osiągnął łączną kwotę 54 milionów euro.
Więcej informacji można uzyskać na stronie: inovo.vc
Zapisz się do naszego newslettera oraz śledzić nas na LinkedIn.